COPAL w skrócie
Opis projektu [PDF, 31 KiB]
Główne cele [PDF, 50 KiB]
Opis konsorcjum [PDF, 110 KiB]
Zarządzanie projektem [PDF, 920 KiB]
Pakiety zadaniowe [PDF, 34 KiB]
- WP1: Zarządzanie
[PDF, 45KiB] - WP2: Struktura prawna
[PDF, 48 KiB] - WP3: Specyfikacja samolotu
[PDF, 45 KiB] - WP4: Logistyka
[PDF, 42 KiB] - WP5: Instrumenty
[PDF, 44 KiB] - WP6: Badania
[PDF, 41 KiB]
Rejestracja
Osoby zainteresowane projektem COPAL zapraszamy do pozostawienia swoich danych kontaktowych.Nowości
COPAL na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej MNiSW!
MNiSW opracowało Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej zawierającą 33 projekty w różnych dziedzinach nauki obejmującą większość najważniejszych ośrodków naukowych w kraju. Na liście projektów znalazł się projekt COPAL.
artykuł na stronie MNiSW, lista projektów [PDF, 330 KiB]
Pozytywna rekomendacja MNiSW dla COPAL!
8. kwietnia 2010 r. Interdyscyplinarny Zespół ds. Infrastruktury Badawczej i Polityki Naukowej UE MNiSW poinformował o wstępnej pozytywnej rekomenacji projektu COPAL
Archiwum nowości
Nowy Samolot Badawczy dla Europy!
COPAL (COmmunity heavy-PAyload Long endurance Instrumented Aircraft for Tropospheric Research in Environmental and Geo-Sciences) jest projektem realizowanym w ramach 7-go Programu Ramowego UE (Capacities Specific Programme Research Infrastructures). Czas realizacji projektu: listopad 2007 - październik 2011.
COPAL wpisuje się w plany rozwoju dużych europejskich infrastruktur badawczych, które znajdują się na Mapie Drogowej ESFRI.
Celem programu COPAL jest przygotowanie struktur do zakupu, oprzyrządowania i wykorzystania nowego europejskiego samolotu pomiarowego o dużym zasięgu lotu i dużym udźwigu, pozwalającego na prowadzenie multi-instrumentalnych badań o unikalnym zasięgu przestrzenno-czasowym w dziedzinie Nauk o Ziemi i Środowisku.
Nowy samolot stanie się elementem dopełniającym, funkcjonującą w Europie, sieć oprzyrządowanych samolotów pomiarowych EUFAR.
Polska ma szansę zostać w przyszłości współwłaścicielem nowego europejskiego samolotu badawczego.
Polskim partnerem w projekcie COPAL jest Instytut Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a koordynatorem delegowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do uczestniczenia w pracach projektu jest prof. Hanna Pawłowska.